Hipno-BDT; Depresif Duygu Durumuna Bilişsel-Davranışçı Hipnoterapi İle Müdahale Yöntemleri

Kursun Genel Amacı Nedir?

Bu kurs, bir psikoterapi beceri-ustalık eğitimi kursudur. Temel amacı: katılımcıya, depresif belirtiler gösteren kişilerde bilişsel, davranışçı ve hipnoterapi tekniklerini uygulama becerisinin kazandırılmasıdır.

Kursiyer, yazılı metinleri okuyarak süpervizyon altında ikili pratik uygulamalar yapar ve her gün en az 2 beceri öğrenir. Becerinin hemen, aynı gün danışana uygulayabilecek şekilde öğrenilmesi eğitim hedefidir. Teorik eğitimlerde, hedeflenen beceriye yönelik teorik zemin ve uygulama sırasında önemli olabilecek pratik bilgiler, deneyimler aktarılır, örnek uygulamalar yapılır.

Hipnoterapi Becerisi Kazandırma Modülünün İçeriği Nedir?

Hipnoterapi bilinen en eski yapılandırılmış psikoterapi modellerindendir. Genel olarak psikopatolojinin bir nevi oto-hipnoz sonucu oluştuğunu varsayar. Hipnoz teorisine gore, birey, duyarlı olduğu bir durumla karşılaştığında, alt-bilinçte önceden kayıtlı gerçekçi olmayan düşünce-imajinasyonları aktive olur; kişi bu imajinayonlara odaklanır ve bilinçli-gerçekçi bir tercih kullanmaksızın, kendi kendisine, negatif oto-hipnoz ve telkin yaparak, işlevsel olmayan duygu, düşünce ve davranış kalıpları ortaya koyar.

Hipnoterapi modülünün ana amacı katılımcılara bilişsel-davranışçı terapide kullanılabilecek şekilde hipnoz yapma ve hipnotik zihin yapısı oluşturma becerisi kazandırmaktır. Eğitimi alanların kolayca uygulanabilecekleri hipnoterapi tekniklerini kendi kullandığı psikoterapi yöntemine entegre etme becerisi edinmesi de diğer bir öğrenim hedefidir.

Kimler Eğitime Katılabilir?

Psikologlar, Psikiyatristler, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Mezunları, Sosyal Hizmet Uzmanları, bu alanlarda öğrenim gören yüksek lisans ve 3.- 4. sınıf öğrencileri ve tıp doktorları eğitime katılabilirler..

Bu kurs bir meslek edinme kursu değil, ana mesleği yoluya kazanılan becerileri geliştirme kursudur. Kursu bitirenlere verilen sertifika sözkonusu beceri eğitiminin alındığını belgeler. Resmi ya da gayriresmi bir hak yada ünvan sahibi yapmaz.

Eğitmen

Prof. Dr. Atilla Soykan

Psikiyatrist; Bilişsel-Davranışçı Hipnoterapist

Dr. Psk. Filiz Özekin Üncüer

Klinik Psikolog; Bilişsel-Davranışçı Hipnoterapist

Eğitim Tarihi & Eğitim Yeri

 • 1. Gün: 30 Mart 2019, Cumartesi Saat: 10.00-19.00
 • 2. Gün: 31 Mart 2019, Pazar Saat: 9.30-17.30

Eğitim, M+ Psikoterapi, Uğur Mumcu Caddesi 13/1 GOP/Ankara adresinde gerçekleşecektir. Katılımcı Sayısı 16 ile sınırlı tutulacağından başvuru sırasına göre kayıt alınacaktır. Ön-kayıt yaptırmak için tıklayın..

Kurs Programı

Eğitim Ücretleri

 • Psikoloji, PDR, Sosyal Hizmet Uzmanlığı 3.-4. sınıf öğrencileri ile Tıp Fakültesi son sınıf öğrencileri (2 günlük toplam ücret) : 1200 TL + KDV
 • UZMAN-MEZUN (2 günlük toplam ücret): 1600 TL + KDV

Açıklamalar:

 • 1- Tüm ücretlendirmeler kdv hariç olarak hesaplanmıştır
 • 2- Kayıt ücretine tüm pratik uygulama metinleri ve kursta verilen tüm teorik eğitimleri içeren 2 dosya, ve www.hipno-bdt.com sitesinde yer almak ve üyelere özel kısıma giriş hakkı dahildir. Ayrıca, sabah atıştırma-kahve arası ikramları ve öğlen yemekleri de tarafımızdan karşılanacaktır.

Katılım veya ön-kayıt ücreti ödendiğinde kişinin toplantı kaydı yapılır ve ücret geri-iadesi söz konusu değildir. Kursu düzenleyenler hiçbir neden belirtmeksizin eğitimi iptal etme hakkını kendinde saklı tutar; bu durumda katılımcının yaptığı ödeme aynen geri ödenir. Öte yandan, kursu düzenleyenler eğitimlerin iptal edilmesi durumunda katılımcıların uğrayacağı ulaşım, konaklama ve diğer hiçbir zarardan sorumlu değildir.

Ön Kayıt İşlemleri

Kursa sınırlı sayıda katılımcı kabul edilecektir. Yapılan başvuru ve kayıt sırası esas alınacaktır. Başvuru Formu için tıklayın..

Linkteki başvuru formunu doldurduktan sonra bizden ön-kaydınızın gerçekleştiğini belirten bir e-posta alacaksınız. Bu e-postayı aldıktan sonra kaydınızın kesinleşmesi için mailde belirtilen hesap numarasına tüm ödemeyi yapabilir ya da ödemeyi eğitim günü elden yapmak istiyorsanız yine aynı hesap numarasına mailde belirtilen ön-kayıt ücretini yatırmanız gerekmektedir.. Yaptığınız ödemelerin dekontunu hipno-bdt1@hotmail.com e-posta adresine göndermeniz halinde kaydınızın gerçekleştiğine dair bir mail alacaksınız..

Yeni Kurs Tarihleri & Kayıt

Mindfulness-Bilinçli Farkındalık Kursu
Tarih ve Saat: 26 Mayıs 2019, Pazar, 10.30-16.30. Yer: Martı Psikoterapi, Ankara

Devamını Okuyun.. »

Hipno-BDT Süpervizyon Kursu
30 Mart 2019
Yer: Ankara

TAMAMLANDI

Hipno-BDT Süpervizyon Kursu
23 Mart 2019
Yer: Samsun

TAMAMLANDI

Mindfulness-Bilinçli Farkındalık Kursu
Tarih ve Saat: 24 Şubat 2019, TAMAMLANDI

Devamını Okuyun.. »

Mindfulness-Bilinçli Farkındalık Kursu
11 Kasım 2018-TAMAMLANDI
Yer: Martı Psikoterapi, ANKARA

Mindfulness-Bilinçli Farkındalık Kursu
22 Kasım 2018-TAMAMLANDI
Yer: Martı Psikoterapi, ANKARA

Devamını Okuyun.. »

Bilişsel Davranışçı Hipnoterapi Bağlamında Uygulamalı Hipno-Meditasyon Eğitimi
Tarih:
11-13 Mayıs 2018
Yer: İnönü Üniversitesi Kongre ve Kültür Merkesi, Mavi Salon, Malatya
Başvuru ve Kayıt için iletişim adresi: "psiko_egitim" instagram hesabı üzerinden detaylı bilgiye ulaşılabilir..

Hipno-BDT: (Yoğunlaştırılmış) Hipnoterapi Becerisi Kazandırma Kursu
Mayıs 2017-TAMAMLANDI.

Yeni kurslarımızdan haberdar olmak için ön-kayıt yaptırın..

Devamını Okuyun.. »


Eğitimciler

Prof. Dr. Atilla Soykan, Psikiyatrist, Konsültasyon Liyezon Psikiyatri Uzmanı, Bilişsel Davranışçı Hipnoterapist

Doç. Dr. Psk. Çiğdem Soykan, Klinik Psikolog, Aile Terapisti, Bilişsel Davranışçı Hipnoterapist

Dr. Psk. Filiz Özekin Üncüer, Klinik Psikolog, Bilişsel Davranışçı Hipnoterapist

Eğitim Alınan Kurum

Tüm eğitimciler, İngiltere-Londra’da "The UK College of Hypnosis ve Hypnotherapy" tarafından verilen "The Diploma for Cognitive Behavioral Hypnotherapy" beceri eğitim programını tamamlamıştır. Prof. Dr. Atilla Soykan Lisanslı REBHP üyesidir ve İngiltere’de ‘Bilişsel Davranışçı Hipnoterapist’ olarak çalışmasına ve eğitim vermesine olanak veren NCFE Level 4 diploma sahibidir.

Detaylı özgeçmişlerimiz için www.martiterapi.com sitemizi ziyaret edin.

Eğitimi Tamamlayanların Görüşleri
 • "Bilişsel Davranışçı Terapi eğitimiyle hipnoterapi kuram ve uygulamalarının entegrasyonunu merak edenler detaylı öğrenmek ve klinik uygulamalarda kullanmak isteyenler için alandaki en iyi eğitim olduğunu düşünüyorum. Bilişsel Davranışçı Terapi eğitimini daha önce almış ya da kullanan meslektaşlarımın klinik becerilerini/uygulamalarını pratiğe dökmeleri için uygun olduğunu düşünüyorum.."

  Psk. Merve Erdoğan, Psikolog-Aile Danışmanı
 • "Terapide kullanılabilecek çok önemli araçlar kazandıran bir kurs. Katılacakların çok fayda sağlayacaklarını düşünüyorum. Hem klinik beceri hem kişisel gelişim için kesinlikle çok faydalı bir program.."

  Uzm. Psk. Emel Yamaç, Psikolog
 • "Meslektaşlarıma öneririm, öncelikle bu kursta öğrendiklerim kendi hayatım için oldukça yararlı oldu, rahatlama, gevşeme ve odaklanma konularında yararlı şeyler öğrendim. Bu terapi yöntemini hastalarımda uygulayabileceğimi ve hastalarıma faydalı olabileceğini düşünüyorum.."

  Dr. Özlem Çıtak, Psikiyatri Asistanı
 • "Türkiye'de böyle bir eğitim programının varlığı gurur verici . Kendisiyle ve farkındalığıyla ilgili yol almak isteyenler ve hasta-danışanlarıyla pratik uygulamalarla büyük gelişim sağlamak amacında olanlar için kaçırılmayacak bir deneyim..Bilimsel, güncel ve etkili bilgilerin harmanlandığı bir kurs. "An"ın "farkındalığın" bilince taşındığı enfes bir yolculuktu benim için.."

  Uzm. Dr. Deniz Şimşek, Psikiyatrist
 • "Hipno-BDT kursu hem kuramsal hem de pratik yönüyle aslında pek de bilgi sahibi olmadığımız bir alanda yeni bir bakış açısı kazandırdı. Dinamik, enerjik bir eğitim ekibinin olması motivasyon ve verimliliği yüksek tutuyor. Pratik uygulamaya yeterli zaman ayrılmış olması ve birebir geribildirim verilmesi kendimizi geliştirmek adına faydalı oldu. Teşekkür ederim.."

  Dr. Safiye Zeynep Tatlı, Psikiyatri Asistanı
 • "Diğer yaklaşımlardan farklı olarak yalnızca bozuk olanı düzeltmek değil aynı zamanda kişinin iyi hissetmesini de sağlayan bir eğitim programı. Bu anlamda uygulanabilirliği daha pratik ve geniş bir perspektif..""

  Uzm. Dr. Özge Şahmelikoğlu Onur, Psikiyatrist
 • "Sadece eğitsel anlamda değil kişinin kendisine dair farkındalığını da arttıran çok keyifli bir kurstu. Hipnoterapinin pratik uyglamadaki hızlı ve net etkinliğini hem kursta kişisel olarak deneyimleyerek hem de klinik pratiğimde gözlemlemek motive ediciydi.."

  Uzm. Dr. Makbule Esra Koçak, Psikiyatrist
 • "Pratik yönleri ağır basan beceri kazandırma becerisine sahip ender kurslardan.."

  Uzm. Dr. Mehmet Çevik, Psikiyatrist

Diğer Yorumları Okuyun... »

Bu sitede yer alan eserler 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri kanunu 14, 15, 16, 17 ve internet ortamında yayın yapma ile ilgili diğer maddeler kapsamında korunmaktadır. İnternet ortamında umuma arz tarihi; 17-11-2016, Eser Sahibi; Prof. Dr. Atilla Soykan, Doç. Dr. Psk. Çiğdem Soykan, Dr. Psk. Filiz Özekin Üncüer. Eser sahibinin yazılı izni olmadan bir kısmı veya tamamı çağaltılamaz, yayınlanamaz, eğitim ve benzeri amaçlarla ve diğer amaçlarla kullanılamaz. Mevzuat için http://www.telifhaklari.gov.tr/Genel-Sorular linkini inceleyebilirsiniz.